Öksürük neden olur?

Geçmeyen öksürük inatla boğazınıza yapıştı, bir türlü sizi bırakmıyorsa bu durumdan şüphelenmekte haklısınız. Hele bir de herhangi bir hastalığınız, fiziksel şikayetiniz yoksa bu durumu alerjik öksürüğe bağlayabilirsiniz. Öksürüğün izlenmesi ve ona göre teşhisin doktor tarafından netleştirilmesi gerekir. Ancak ilk gözlem aşaması size düşer. 3 haftalık süre sizin için belirleyici olacak süredir. Eğer 3 hafta boyunca herhangi bir hastalığa bağlı olmadan devam eden öksürüğünüz varsa bunu alerjiye bağlamalısınız.

öksürükÖksürük aslında bir hastalık değiş, tam tersi solunum yollarını ya da boğazı temizlemeyi amaçlayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksurük, kronik ya da akut, balgamlı ya da balgamsız olarak iki grupta değerlendirilebilir. 3 haftadan daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul görür. Akut öksurük ise nezle, sinüzit, farenjit gibi nedenlere oluşan öksürük şeklidir. Balgamsız olan öksürüğün özelliği kuru olmasıdır, ayrıca boğazda yoğun bir gıcık hissi uyandırır.

Öksürük Neden Olur?

Öksürüğün meydana geliş nedenleri farklı farklıdır. Grip, nezle, astım, farenjit, verem, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği ya da akciğerde sıvı toplanması gibi daha birçok hastalık öksürüge kaynaklık edebilmektedir. Bunun dışında kronikleşmiş kulak enfeksiyonları, uzun zaman kullanılan tansiyon ilaçları, sigara da öksürüğe neden olabilir.

  • Öksürüğün süresi ve taşıdığı özellikler nedeninin belirlenmesinde yol göstericidir. Sıklıkla geceleri ortaya çıkan, balgamsız ve kuru öksürük genellikle viral enfeksiyondan ya da alerjik reaksiyondan kaynaklıdır.
  • Çocuklarda yaygın olarak görülen ve gece uykuya daldıktan hemen sonra ortaya çıkan oksürük geniz akıntısından, sinüzitten ya da reflüden kaynaklı olmaktadır.
  • Eğer öksürük yoğun hareketten, gülmeden, ağlamadan ya da egzersizden sonra ortaya çıkıyorsa nedeni astımdır.
  • Kaba bir oksürük söz konusuysa gözüm ona havlama tarzında bir öksürükse o zaman da krup akla gelmelidir.
  • Gürültülü ve metalik sese benzerlik gösteren öksürük ise solunum yolu hastalığını işaret eder.

Grip ya da benzeri basit hastalıkların dışında seyreden alerjik reaksiyonla beslenen öksürükte birincil amaç öksürüğü kesmek değildir. Bundan ziyade özellikle çocuklarda alerjik reaksiyona neden olan alerjenden uzaklaşmak en doğru adımdır. Çeşitli laboratuvar testleriyle kişinin hangi maddeye alerjik reaksiyon gösterdiği belirlenmelidir. Belirlenen uyarandan uzaklaşmak çevresel alerjen yükünü azaltır. Buna ek olarak gerekli hallerde farklı semptom giderici koruyucu özellikli ilaçlar ve aşı tedavisi de tedavi basamaklarını oluşturmaktadır.

Ataşehir Biorezonans Merkezi