Sigarayı Bırakmak İçin Yapılacaklar

Sigara ilk önce beyinde başlayan, daha sonra biyolojik tutsaklığa dönüşen bir bağımlılıktır. Bu bağımlılığın büyük kısmının beyninizde oluştuğunu bilirseniz sigaradan kurtulmak adına atacağınız adımda daha kararlı olabilirsiniz. Sigara tüketiminde kişilerin en büyük yanılgısı sigarayı sağlıkları için bir tehdit olarak görmemektir. Sigarayı Bırakmak İçin Yapılacaklar

Oysa sigara bilinen birçok hastalığın zeminini hazırlamaktadır. Bu nedenle sağlığını düşünen herkes için sigaradan kurtulmak tek yoldur

Sigarayı Bırakmak İçin Yapılacaklar

• Sigarayı bırakmanın belki de en geçerli yolu kişinin kendisiyle bir anlaşma imzalamasıdır. Bu anlaşma için kişi çok kararlı olmalı ve kesinlikle geri adım atmamalıdır.
• Sigara bırakmanın mantığında bir detoks eylemi yatar. Yani aynı zamanda bütünsel bir arınma süreci başlar. Bunu gerçekleştirmek için evinizde de küçük çaplı bir detoks gerçekleştirin. İlk iş çakmaklardan ve kibritlerden kurtulmak olsun. Küllükler de arkadan gelsin ve evinizi terk etsin. Bu adımları attığınızda kendinizi çok daha hafiflemiş hissedecek dahası daha güçlü olduğunuzu göreceksiniz.
• Sigara bırakmanın bir diğer püf noktası tetikleyicilerden uzak durmak. Söz gelimi çoğu kimse için sigaranın yanına en iyi arkadaş kahvedir. Eğer sizin için de durum böyleyse en azından bir süre için kahve içmekten kaçının. Bunun yanında yemeğin üstüne sigara içme alışkanlığınız varsa yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayı deneyin ya da hemen sakız çiğneyin.
• Sigara kullanıcılarının birçoğunda el tiryakiliği vardır. Yani el alışkanlığıyla sigara yakarlar. Bu şekilde yakılan sigaraların önüne geçebilmek için kendi kendinize küçük çareler üretebilirsiniz. Söz gelimi karanfil ya da şeker içermeyen sakız çiğneyebilir, havuç ve salatalık gibi düşük kalorili meyveler tüketebilir ya da elinizde bir kalem tutarak onunla oyalanabilirsiniz.
• Sigarayı bırakmaya çabalarken aynı zamanda nefes egzersizlerine başlayarak nefesinizi yenileyebilirsiniz. Hemen ilk günden başlayan değişim sizin için motivasyon kaynağı olacaktır.
• Sigara bırakma aşamasında sizin için bir diğer açılımı biorezonans terapi oluşturur. Kısa sürede tedaviye cevap veren özellikte olması, hiçbir ilaca başvurulmaması, her yaş gurubundan hastaya uygulanabilmesi gibi artılarıyla biorezonans sigara bırakma sürecinde en büyük destekçilerinizden biri olmaya adaydır.
• Sigarayı bırakmaya çabaladığınız günlerde bol su tüketmeye çalışın. Özellikle yoksunluk sürecinde yaşayacağınız baş ağrıları kaybolacak ayrıca vücudunuz daha kolay toparlanacaktır.