Sigarayı bırakmanın adımları

Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddeler kişinin hayatını temelinden sarsan ve yerine konmayan kayıplara neden olan illetlerdir. Bunlarla yaşamanın zorluğunu anlayan bağımlılar kurtulmak için harekete geçerler.  Sigarayı bırakmanın adımları. Ancak sigaradan ya da alkolden kurtulmak bunu dile getirmek kadar kolay değildir. Bağımlılıktan kurtulmak için altın değerindeki öneriler size ışık olabilir.

Sigarayı Bırakmanın AdımlarıSigarayı Bırakmanın Adımları:

Kendinizi İkna Edin:

Her şeyde olduğu gibi sigarayı bırakma noktasında da inanç çok önemlidir. Kendinizi buna inandırmak ve sağlığınız için iyi bir şeyler yaptığınız konusunda ikna olmak bu yolda işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Not Alın:

Sigarayı bırakmak için birçok geçerli nedeniniz var. Bunların öncelikli olanları tabi ki kişisel olmakla birlikte toplumsal içerikli olanları da mevcut. Bunları hiç üşenmeyin ve not edin. elinizin altında somut bir liste olması demek sizi yüreklendirecek, yaptığınız işin gerekliliğini sık sık hatırlamanızı sağlayacak ve bocaladığınız anları çabuk atlatmanıza yardım edecektir.

Bırakma Tarihi Belirleyin:

Sigarayı bırakacağınız tarihi kesin olarak belirlerseniz daha ciddi şekilde bu işe koyulursunuz. Takviminizi açıp bir gün belirleyin ve onu değiştirmeden uygulayın.

Uyaranlardan Uzak Durun:

Sigarayı bırakma sürecinde mutlaka zorlandığınız, pes etmeyi düşündüğünüz anlar olacaktır. Özellikle sigara içilen ortamlarda bulunduğunuzda ya da sigara içen bir arkadaşınızla vakit geçirdiğinizde bu durum sizi zorlayacaktır. Kritik olan 1 aylık süreci atlatana kadar bu tip uyaranlardan uzak durmak isabetli bir karar olacaktır.

 Uzman Desteğine Başvurun:

Sigarayı bırakma sürecinde yıpranmak istemiyorsanız uzman desteği almanızı tavsiye edebiliriz. Bir psikologla içinde bulunduğunuz ruh durumunu konuşmak bile siz o kadar iyi gelecek ki!

Küçük Destekleyicilerden Yardım Alın:

Sigarayı bırakma sürecinin kimi aşamaları sancılı ve sizi zorlar nitelikte geçer. Kimi anlar saatin ilerlemediğini düşünürsünüz. Bunlar normal durumlardır ve yaşanması da gayet sıradandır. Ancak aşamayacağınızı düşündüğünüz anlar fazlaysa nikotin bantı, nikotin sakızı gibi sigara bırakmaya yardımcı küçük destekler kullanabilirsiniz.

Bıraktığınızı Çevrenize Duyurun:

Sigarayı bırakma sürecinde cesaretlendirilme ihtiyacı duymanız gayet normaldir. Bu noktada en gönülden destekçiniz çevrenizdeki yakınlarınız, sizi sevenler olacaktır. Bunun için sigarayı bırakmak adına mücadele verdiğinizi herkese duyurun. Hem bu sayede düşünceli insanlar sizin yanınızda sigara içmemeye de özen göstereceklerdir.

Biorezonans Merkezi

Ataşehir Sigara Bırakma Merkezi