Ürtiker Nedir

“Kurdeşen” adıyla da bilinen alerjik ürtiker basitçe deri döküntüsü olarak tanımlanabilir. Bu deri döküntüleri kabarık, kırmızı ve oldukça kaşıntılıdır. Her zaman olmamakla birlikte alerjik reaksiyona neden olan herhangi bir alerjen tarafından tetiklenebilmekte ve artış göstermektedir. Döküntülerin olma sebebi tamamen vücudun kendini korumaya çalışmasıdır. Alerjik reaksiyonun gelişmesi durumunda vücut otomatik olarak Histamin adı verilen bir protein salgılar. Bu protein nedeniyle kılcal damarlardan sıvı sızması gözlenir. İşte bu sıvı deri yüzeyinde birikerek döküntü oluşturur.

 ürtikerBelirtileri;

Alerjik ürtiker (kurdeşen) vücudun hemen her yerinde görülen döküntülerdir. Kırmızı, sert ve kabarıktır. Bu kabarcıkların büyüklükleri oldukça değişkendir. Kabarcıkların tümü yoğun bir kaşınma hissine neden olur. Üstelik kaşıntı gece artış gösterir. Hastalığın genel tablosu incelendiğinde kaşıntının gece ve kadınların adet döneminde arttığı yönündedir. Kabarcıkların su toplaması çok yaygın olmamakla birlikte rastlanmamış bir olgu da değildir. Belirtilerin bir artısı ize neden olmamalarıdır. Lezyonların tümü ortalama 24 saat içinde ve kendiliğinden kaybolur.

Belirgin şekilde gözlenen bu belirtilerin dışında kusma yaygın olmayan belirtiler arasında sayılabilir. Buna ek olarak karın ağrısı ve mide bulantısı, baş ağrısı ve eklemlerde duyulan yoğun ağrı, bayılma gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.İki tipi vardır.

Kronik Ürtiker:

Ürtiker belirtilerinin 6 hafta ve daha uzun süre gözlemlendiği durumlarda kronik ürtiker teşhisi konur. Kronik ürtikerin çeşitli tetikleyicileri bulunur. Bunlar;

İlaçlar (penislin, salisilat ve diğer non steroid antienflamatuarlar ).

Sistemik hastalıklar (IgM makroglobulinemi, Sjögren sendromu, ender olarak tiroid hastalıkları ve lenfoma ).

Psikolojik nedenler ( kaygı bozukluğu ve depresyon durumu ).

Enfeksiyonlar (viral enfeksiyonlar, diş apseleri, üriner enfeksiyonlar ).

Akut Urtiker:

6 haftadan kısa süren ürtiker belirtilerinin gözlenmesi durumundaakut ürtiker teşhisi konur. Reaksiyon oldukça kısa sürede sadece dakikalar içinde kendini belli eder. Birçok farklı nedenle tetiklenebilmektedir.

Arı sokmaları, kan ürünleri, hepatit B virüsü, Epstein-Barr, çeşitli ilaçlar, süt, yumurta, balık, gluten gibi birçok besin maddesi bu duruma sebebiyet vermektedir.

İstanbul Biorezonans Merkezi